Binaural Recording Nedir? 3D Ses Kaydı Filmlerde Nasıl Kullanılıyor?

Binaural Recording Nedir? 3D Ses Kaydı Filmlerde Nasıl Kullanılıyor?

Binaural Recording, insan kafası formunda çift mikrofonla ses kaydı almak için kullanılan tekniğin ismidir. Buradaki amaç, kaydın alındığı sahnede kulağınızın gelen sesi duyma oranını, dijital ortamda korumak ve 3 boyutlu akustik bir denge yaratmaktır.

Ses kaydetme teknolojileri beraberinde, kayıt alma yöntemlerini de geliştirmiştir. En ideal ses kaydını almak sinema sektöründe önemlidir. Diyalogların ses kaydı teknik bir bilgi gerektiriyor. İnsan ağzından çıkan ses, tek bir kaynaktan geliyor, ancak kulaklarımız tek ses kaynağını belli bir ses frekansıyla iki kulağımıza da iletiyor. Hiç kulaklıkla mono bir ses dinlediniz mi? Kulaklığın sadece sağından veya solundan ses gelmesi (Mono Ses) algı eşiğimizi yoruyor. Beynimiz tek bir kulaktan sesi duymaya alışmamıştır. Bu nedenle buna maruz kalmak baş ağrısı yaratabilir. Bu nedenle insan ağzı gibi Mono bir sesi stereo Sese çevirmek izleyicinin algı eşiğini yormaz.

Sinemacılar bu noktada, mono sesleri varsayımla stereo sese çevirmek yerine daha gelişmiş bir sistemle, kaydın alındığı sahnede kulağın duyabileceği şekilde ses kaydını almak için bir yöntem geliştirdi. Ortalama bir insan kafası büyüklüğünde ve formunda bir aparata, insan kulaklarının bulunduğu iki adet mikrofonla kayıt almak mono sesleri iki kulağa da iletirken, ses oranlarını o sahnede bulunurken nasıl duyuyorsak ses kaydında da o şekilde duymamızı sağladı. Çünkü kayıt sırasında iki adet mikrofon kullanılıyor ve çift ses kanalının biri sağ kulağı diğeri de sol kulağı temsil ediyor.

Örnek vermek gerekirse, yüz yüze baktığınız biriyle diyalog sahnesi çekilirken iki kulak da karşıdaki kişinin ağzından gelen sesi neredeyse eşit bir oranda duyar. Ancak kafanızı sağa çevirdiğinizi varsayarsak, karşıdaki kişinin sesi, sol kulağınıza daha fazla oranda gelecek, sağ kulağınız sese doğrudan maruz kalmadığı için daha az duyması gerekecektir.

Bu oranları yakalamak için, oyuncunun uzunluğunda, oyuncunun kafasının büyüklüğünde ve oyuncunun konumunda Binaural Recording ses kaydının alınacağı sahneye koyulur ve kayıt işlemi bu aparat sayesinde gerçekleştirilip dijital ortama aktarılır.

Binaural Recording Nedir? 3D Ses Kaydı Filmlerde Nasıl Kullanılıyor?
Binaural Recording, ortalama bir insan kafası büyüklüğündedir. Mikrofonlar doğrudan açık değil kulakların içindedir. Böylelikle ses yayılırken kulak kepçesi dahil, sesin yayılma oranı gerçekle birebir olması amaçlanmaktadır. Örneğin rüzgarlı bir havada, rüzgarın kulaklarınıza çarpmasıyla rüzgar sesi duyabilirsiniz. Filmde rüzgar sesi ayrı olarak kaydedilip görüntüye montajlanmaktadır. Binaural Recording sisteminde ise bu montaja gerek kalmaz çünkü rüzgar bu maket kulaklara çarparak aynı etkiyi oluşturur.

Kulaklığınızı takıp aşağıda Binaural Recording ile kaydedilmiş sesi dinleyin. Bu seste, ses kaynağı sabit kalmadığını, hareketlere göre sol kulak ve sağ kulağa gelen ses oranlarının değiştiğini göreceksiniz.