Adaptive Music (Adaptasyon Müziği) Nedir? Sinemada Kullanımı

Adaptive Music (Adaptasyon Müziği) Nedir? Sinemada Kullanımı

Adaptive Music (Adaptasyon Müziği), hikayeye adapte olunabilmesi için dinamik şekilde görüntüyle uyumlu olarak eklenen veya üretilen müziklere verilen genel bir isimdir. Adaptive Music (Adaptasyon Müziği), ilk olarak bilgisayar oyunlarında kullanılmaya başlandı. Bilgisayar oyunları interaktif bir hikaye anlatım tekniğine sahiptir. Bu nedenle çoğu durumda, sinema gibi doğrusal bir görüntü kaydı içermez. Oyunu oynayan kişinin, oyun içindeki eylemlerine göre müziğin eklenmesi veya değişmesi durumu, oyuna daha iyi şekilde adapte olunmasını sağlıyor. Çünkü müzik duygusal olarak destekleyici etkisiyle dramatik etkiyi yükseltmektedir. Böylelikle oyun sahnesinde aksiyon içine girilince daha hareketli müzikler çalınıyor, diyalog kısımlarında daha yavaş müzikler çalınarak adaptasyon sağlanıyor.

Adaptive Music (Adaptasyon Müziği) Nedir? Sinemada Kullanımı
Dinamik şekilde müzik oluşturmak için bir dizi müzik parçası, rastgele oyuncu eylemleriyle bir araya getirilerek gerçek zamanlı benzersiz bir müzik oluşturabiliyor. Böylelikle her oyuncu farklı bir müzik duymuş oluyor.

Bu teknik, bilgisayar oyunlarından sonra sinemada da kullanılmaya başlandı. Böylelikle aksiyon sahnelerinde, seyirci üzerinde müzikle heyecan duyguları açığa çıkarılabiliyor. Hüzünlü sahnelerde, duygusal müzik ile sahnenin dramatik etkisi yükseltiliyor. Adaptive Music filmin sahne sahne görüntüsü izlenerek besteleniyor. Böylelikle sahnenin temposuna göre müzik de değişiyor. Adaptasyon müziğini diğer müziklerden ayırmak pek kolay değil. Görüntü eşliğinde dinlendiğinde hızlı bir duygu değişimi oluşmasıyla anlaşılabilir. Bu müzikleri besteleyen kişiye Film Composer denilmektedir. Film Composer hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makale  Film Composer (Film Bestecisi) Nedir? Film Bestecisi Ne İş Yapar?